Szlak z Suchej Góry na Policę i Mosorny Groń
27 lipca 2017
Wycieczka do siedziby Babiogórskiego Parku Narodowego
8 grudnia 2017
Show all

Atrakcje turystyczne Zakopanego na zielonej szkole

Zakopane

WYCIECZKA Z ZAWOI DO ZAKOPANEGO PODCZAS ZIELONEJ SZKOŁY

„GÓRSKA STOLICA POLSKI” 

Będąc na wycieczce szkolnej w Zawoi warto wybrać się do Zakopanego. Miasta leżącego u podnóża Tatr, gdzie tradycje góralskie spotykają się z aktywnym wypoczynkiem. Powstałe jako niewielka osada pasterska, rozwinęło się w XIX wieku jako najważniejszy w Polsce ośrodek turystyki, wspinaczki i narciarstwa. Na specyficzny klimat Zakopanego wpłynęli pisarze, muzycy, malarze i architekci tworzący pod wpływem kultury góralskiej, dzięki czemu wytworzył się ”styl zakopiański”, którego teoretykiem był Stanisław Witkiewicz. Część miasta leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który należy do jednych z najpiękniejszych w Karpatach. Zarówno w lecie jak i w zimie tysiące turystów odwiedza Zakopane, spędzając czas na górskich szlakach i trasach narciarskich, a wieczorem w karczmach regionalnych, oraz basenach termalnych.

Oto nasza propozycja wycieczki szkolnej do Zakopanego:

  • W Zakopanem wyjazd kolejką krzesełkową na Gubałówkę,
  • Zwiedzanie Krupówek,
  • Wizyta na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku,
  • Zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach,
  • Zwiedzanie Skoczni –Wielka Krokiew

 

1. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach 

Wzniesione w latach 1987-1992 r. jako wotum dziękczynne za cudowne ocalenie Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Placu św. Piotra (13.05.10981 r.). Obok świątyni znajduje się istniejąca od lat 50-tych XX wieku kaplica z figurką Matki Boskiej Fatimskiej, ofiarowaną przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, a za Sanktuarium umieszczono ołtarz, przy którym mszę świętą odprawił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Zakopanego w 1997 r. Świątynią opiekują się ojcowie pallotyni.

2. Krupówki

Jeden z najpopularniejszych deptaków miejskich w Polsce, po którym każdego roku spaceruje miliony turystów. Można tutaj smacznie zjeść w regionalnych karczmach, posłuchać na żywo góralskiej muzyki, kupić pamiątkę z charakterystycznym wizerunkiem Giewontu, oraz zrobić sobie zdjęcie z Białym Misiem, lub Królem Julianem.

3. Cmentarz Zasłużonych na „Pęksowym Brzysku” 

Zwany „starym cmentarzem”, to powstała w XIX wieku nekropolia, gdzie spoczywają wybitne osoby związane z Zakopanem, Tatrami i Podhalem. Nazwa miejsca pochodzi od nazwiska górala Pęksy, który darował ziemię pod cmentarz, oraz słowa „brzyzek”, czyli skarpy nad potokiem. Znajduje się tutaj około 250 grobów osób, którzy opracowywali naukowo Karpaty, wytyczali trasy wspinaczkowe, organizowali turystykę, ratowali ludzi w górach, oraz tworzyli dzieła sztuki inspirowane Tatrami. Odnajdziemy tu między innymi nazwiska ks. Józefa Stolarczyka, Tytusa Chałubińskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Stanisława Witkiewicza.

4. Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na „Pęksowym Brzysku” 

Zwany „starym kościołem”, to drewniana świątynią z pierwszej połowy XIX wieku, która rozbudowana została w kolejnych latach przez pierwszego proboszcza Zakopanego ks. Józefa Stolarczyka. Trzy ołtarze wykonane zostały przez miejscowego rzeźbiarza Wojciecha Kułacha, a w głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Kościół znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Tuż obok świątyni stoi najstarsza budowla sakralna w Zakopanem, czyli Kaplica Gąsieniców pw. św. Andrzeja i Benedykta (1810 r.), w której odbywały się pierwsze msze święte w Zakopanem. Wyremontowana została po II wojnie światowej, a dla bezpieczeństwa w wejściu założono kratę.

5. Kaplica Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce

Świątynia zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w 1904 r. zgodnie z zasadami „stylu zakopiańskiego”. Ołtarz główny przypomina chatę góralską, a w oknach znajdują się witraże przedstawiające MB Ostrobramską, MB Częstochowską, oraz herby Polski i Litwy. Kaplica stoi na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a opiekują się nią marianie z Toporowej Cyrhli.

6. Willa „Koliba”

Zbudowany w latach 1893-1894 r. pierwszy dom, w stworzonym przez Stanisława Witkiewicza „stylu zakopiańskim”. Właścicielem był ziemianin Zygmunt Gnatowski, a powstały obiekt został przeznaczony jako miejsce ekspozycyjne zbiorów etnograficznych (izba góralska), oraz mieszkanie (izba, sień, salon, sypialnia). Obecnie w Willi „Koliba” mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego im.Stanisława Witkiewicza prezentujące bogatą kulturę inspirowaną Podhalem.

7. Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego

Gromadzi pamiątki zawiązane z przyrodą, oraz kulturą Tatr i Podhala i jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na ziemiach polskich. Zwiedzając ekspozycje poznamy budowę geologiczna Tatr, bogaty świat zwierzęcy i roślinny, barwną kulturę góralską, dzieła sztuki artystów tworzących w Zakopanem, oraz historię eksploracji najwyższych szczytów Karpat.

Ekspozycja w Muzeum Tatrzańskim

Ekspozycja etnograficzna w Muzeum Tatrzańskim

8. Wielka Krokiew im.Stanisława Marusarza 

Największa skocznia narciarska w Polsce, zaprojektowana przez Karola Stryjeńskiego, a oddana do użytku w 1925 roku. Punkt konstrukcyjny wynosi 120 metrów, trybuny mogą pomieścić 50 tysięcy kibiców, a rozgrywane są tutaj największe światowe imprezy narciarskie. Swoje triumfy święcił tutaj Adam Małysz, a Kamil Stoch w 2015 roku ustanowił rekord skoczni, który wynosi 141,5 metra.

9. Kolej linowo-terenowa na Gubałówkę

Bardzo popularna kolejka wagonikowa, dzięki której możemy podziwiać rozległą panoramę Tatr z Gubałówki (1.126 m.n.p.m.), oraz spojrzeć na Zakopane z lotu ptaka. Turyści spacerują w stronę pobliskiego Butorowego Wierchu, lub wędrują do wsi Ząb, gdzie urodził się Kamil Stoch. Na szczycie znajduje się wiele punktów z pamiątkami, oraz karczmy wypełnione turystami, którzy smakują lokalnych potraw i podziwiają tatrzańską grań.

gubalowka-kolejka

Kolejka na Gubałówkę

10. Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Wybudowana w 1936 roku wywozi turystów z Kuźnic, niemal na szczyt Kasprowego Wierchu (1.987 m.n.p.m.). Rozpościera się stąd wspaniała panorama na Tatry Wysokie (m.in. na Krywań, Hruby Wierch, Świnicę, Kozi Wierch). Z Kasprowego Wierchu prowadzi popularny szlak przez  Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej, lub na Halę Gąsienicową do Schroniska Murowniec. W zimie z kolejki korzystają narciarze, bowiem są tutaj wytyczone najwyżej położone w Polsce trasy zjazdowe.

11. Termy

Termy Bukowina(ok. 15 km. od Zakopanego), Termy Białka (ok 27 km.od Zakopanego) – kompleks basenów geotermalnych, wykorzystujące wodę pozyskiwaną z głębokości 2.400 metrów spod szczytów Tatrach. Bogata w minerały woda wpływa dobroczynnie na nasz organizm, a atrakcyjne baseny, zjeżdżalnie, strefy SPA, oraz sauny zapewniają zdrowie, rehabilitacja, ale przede wszystkim świetną zabawę dla całej rodziny.

Jacek Trybała
Właściciel Biura Trybała, miłośnik gór i podróży.

Dodaj komentarz

Ośrodek idealny dla grup

60 miejsc w pokojach z łazienkami i TV Led

Smaczna domowa kuchnia

Wiata grillowa z miejscem na ognisko

Mini boisko ze sztuczną nawierzchnią

Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.