Relacja wycieczki – tajemnice wód beskidzkich!
9 lutego 2018
Obozy wypoczynkowe w górach – Ośrodek Kozinówka
11 lipca 2018
Show all

Góralskie smaki, czyli co smakuje góralom!

Góralskie smaki

Kuchnia góralska zawsze była prosta, ale niezwykle smaczna. Na jej kształtowanie miały wpływ tradycje pasterskie związane z wypasaniem owiec, oraz wykorzystywanie skromnych „darów ziemi”. Przez wieki górale gospodarzyli na halach wytwarzając sery, hodowali zboże i zbierali zioła. Wędrując beskidzkimi i podhalańskimi szlakami możemy spróbować znanych od lat potraw, które są charakterystyczne dla mieszkańców tego regionu.

Co jadano dawniej, a co dzisiaj posmakujemy w górach ?

Gdzie możemy spróbować góralskich potraw ?

Sprawdźmy jak wygląda tradycyjny góralski posiłek!

 

Na przystawkę: oscypek

Najbardziej rozpoznawalny i kojarzony z górami produkt regionalny, wyrabiany od wieków na przez baców na karpackich halach. Oscypek to wędzony ser z owczego mleka, wyrabiany pomiędzy kwietniem a wrześniem, bo wtedy wypasa się na halach „łowiecki”. W rejonie Babiej Góry najpiękniej położona bacówka znajduje się Hali Barankowej, skąd podziwiać możemy panoramę Królowej Beskidów. Chcecie poczuć klimat bacówki, poznać tradycje związane z wypasem i spróbować świeżego oscypka ? Nie ma problemu. Przyjedźcie do „Centrum Pasterstwa” w Koniakowie lub do „Bacówki u Harnasia” na Marcówce, a świetnie zabawicie się z góralami i oczywiście spróbujecie „świezego łoscypka”.

oscypki - góralskie smaki

Danie dnia: Kwaśnica po góralsku

„Gdy widzę kwaśnicę to kwicę !” śpiewają Bracia Golec z Milówki o najsłynniejszej zupie na Żywiecczyźnie, Orawie, Spiszu i Podhalu. Od wieków u podnóża Babiej Góry i tatrzańskich szczytów gotowano ten góralski przysmak. Aby smakowała jak należy musi być przyrządzona z kiszonej kapusty, wędzonych żeberek, ziemniakami oraz doprawiona „po swojemu” przez doświadczoną gaździnę. Podawana na gorąco z pajdą razowego chleba, najlepiej rozgrzewa i dodaje sił na górskim szlaku. Miłośników dobrych smaków zapraszamy w sierpniu do Żywca, gdzie co roku odbywa się „Festiwal kwaśnicy”, a w ciągu roku zamawiajcie ją w karczmie z tradycyjnym jadłem, a są to między innymi „Karczma Ochodzita” w Koniakowie, „Stara Karczma” w Jeleśni, czy „Karczma Rzym” w Suchej Beskidzkiej.

kwaśnica - góralskie smaki

Prosto i smacznie, czyli placek z blachy

„Zasiali górale, owies, owies”, a z mąki owsianej gaździny piekły pachnące placki dla całej rodziny. W zależności od regionu gospodynie dodawały do mąki różne inne składniki w postaci ziemniaków, jajka lub kwaśnego mleka i tak powstało wiele smaków placków owsianych. Bardzo popularne na Podhalu są tak zwane „moskole”, które podawane z czosnkiem, bryndzą lub skwarkami. Z czasem rozpowszechniły się też placki ziemniaczane podawana ze śmietaną lub z sosem mięsnym. Najlepsze są te pieczone na blasze kuchennej, które spróbujemy w słynnej Karczmie „Pod Baranią” w Węgierskiej Górce.

moskole - góralskie smaki

A na deser coś słodkiego

Gospodynie na wsi piekły słodkie placki drożdżowe, do których dodawano sera lub maku. Bardzo popularne były kołacze, które formowano w kształty zwierząt hodowlanych takich jak krowy, gęsi czy kury. Pieczono pyszne placki jabłkiem, gruszka i śliwką, lub suszono owoce, by powstał słodkie cukierki zwane „suszkami”. Szczerze polecamy lukrowane pierniki z żywieckiej „Piekarni Bielewiczów”, które formowane są w przeróżne kształty wykorzystujące często motywy góralskie. Palce lizać !

piernik żywiecki - góralskie smaki

A co je się w „Zawojce”? – zobacz jaki obiad dzisiaj czeka!

Jacek Trybała
Właściciel Biura Trybała, miłośnik gór i podróży.

Dodaj komentarz

Ośrodek idealny dla grup

60 miejsc w pokojach z łazienkami i TV Led

Smaczna domowa kuchnia

Wiata grillowa z miejscem na ognisko

Mini boisko ze sztuczną nawierzchnią

Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.