Pasmo Policy należy do bardzo atrakcyjnych turystycznie terenów. W ciągu jednodniowej wycieczki możemy poznać wiele ciekawych miejsc i historii z nim związanych. W Beskidach napotkamy wiele nazw, które pozostawili po sobie wędrowni pasterze. Spośród nich najbardziej popularne to Magura, Kiczora, czy Przysłop. Słowo „polica” pochodzi z języka górali wołoskich. Oznacza półki, na których układano w bacówce owcze sery.
Wycieczkę szkolną najlepiej rozpocząć w przysiółku wsi Skawica o nazwie Sucha Góra i ruszyć na szlak zgodnie z niebieskimi znakami. To rodzinna wieś najbardziej znanego zbójnika z okolic Zawoi, Józefa Baczyńskiego. Niechlubnie zasłynął z obrabowania plebana w Sanktuarium w Inwałdzie. Być może na Policy miał swe kryjówki, gdzie chował zrabowane klejnoty? Początkowo trasa biegnie malowniczym lasem porastającym północne stoki Policy. Następnie wyprowadzić nas na Przełęcz Kucałową, skąd zaczynają się ładne widoki na pobliskie Pasmo Jałowieckie. Świetnie widoczna jest góra Okrąglica. Co roku na jej szczycie odbywa się msza, kończąca symbolicznie sezon turystyczny w górach. Uczestniczą w niej turyści, przewodnicy i ratownicy GOPR, a wspólne śpiewy niosą się hen po Beskidach.
Rozległymi polanami dochodzimy do miejsca odpoczynku, czyli Schroniska PTTK Na Hali Krupowej im. Kazimierza Sosnowskiego. Był on pomysłodawcą i twórcą Głównego Szlaku Beskidzkiego, którego fragmentem właśnie teraz się poruszamy. Gdy usiądziemy na drewnianych ławach przed budynkiem schroniska, podziwiać możemy najwyższe góry całego łańcucha Karpat, czyli Tatry. Po odpoczynku czeka nas wędrówka w stronę kulminacji całego pasma, czyli zdobycie szczytu Policy. Szlak wiedzie przez „Rezerwat im. prof. Klemensiewicza”, który chroni naturalny bór świerkowy. Można tu usłyszeć, a nawet podejrzeć, ciekawe ptaki beskidzkie, czyli głuszce i dzięcioły trójpalczaste.
Szczyt Policy o wysokości 1.369 m.n.p.m. jest niemal w całości zalesiony. W pobliżu znajduje się obelisk i fragment samolotu pasażerskiego, który rozbił się tutaj w 1969 roku. Miejscami las przerzedza się, co daje nam możliwość oglądania wyniosłej Babiej Góry. Ze stoków Policy świetnie widoczne są jej najbardziej strome, północne zbocza.
Przyczyn katastrofy nigdy nie wyjaśniono. Główną troską ówczesnego systemu i służb bezpieczeństwa było zniszczenie wszelkich materiałów obrazujących katastrofę. Naocznym świadkom, Ratownikom Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, prześwietlono filmy. Na szczęście nie wszystkie.
źródło filmu: https://www.youtube.com/watch?v=O-VMOK-Hl4s
Ścieżka wiedzie teraz w dół, a my wypatrujemy jednej z największych atrakcji przyrodniczych masywu Policy. Znajduje się tutaj – przez wielu uważany za najpiękniejszy w <strong>Beskidach – Wodospad Na Mosornym Potoku. Dojdziemy do niego ścieżką dodatkowo ubezpieczoną drewnianymi stopniami i balustradami. Widok wodospadu z pewnością zapamiętamy na długo. Niesamowite kaskady wody spadają z hukiem wśród kamienistej scenerii. Dalej bystry nurt przebija się, żłobiąc głęboką dolinę i potok zmierza ku rzece Skawica. Mosorny Potok będzie nam towarzyszył w leśnej wędrówce. Zgodnie z jego biegiem dotrzemy do miejsca, gdzie zakończymy naszą wycieczkę. Pozostaną nam wspomnienia miejsc, gdzie piękna przyroda chowa w sobie wiele opowieści o góralach wypasających stada owiec, ukrytych zbójnickich skarbach i wielkich ludziach przemierzających beskidzkie szlaki.
Ośrodek idealny dla grup
60 miejsc w pokojach z łazienkami i TV Led
Smaczna domowa kuchnia
Wiata grillowa z miejscem na ognisko
Mini boisko ze sztuczną nawierzchnią