WYCIECZKI SZKOLNE Z ZAWOI 2020 – TOP 5
2 listopada 2016
Show all

Ścieżka Edukacyjna „Śladami Wawrzyńca Szkolnika”

Trzy piwniczki to jedne z głównych atrakcji na Ścieżce edukacyjnej Wawrzyńca Szkolnika podczas zielonej szkoły.


 

Jedź z nami na zieloną szkołę do Zawoi!

Chcecie wspólnie przeżyć niezapomnianą zieloną szkołę w Zawoi? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu. W razie potrzeby przygotujemy dla Was indywidualny program pobytu. Zapraszamy!
 
 
 

Ścieżka Edukacyjna ,,Śladami Wawrzyńca Szkolnika” – idealna atrakcja na zielone szkoły!

Ciekawa atrakcja na zielone szkoły to ścieżka edukacyjna wytyczona w pobliżu Babiej Góry, nosi imię Wawrzyńca Szkolnika. To on jako pierwszy przewodnik prowadził turystów na jej szczyt oraz zasłynął jako wielki miłośnik regionu. To idealna trasa na piesze wycieczki po Zawoi. Pozwala ona zapoznać się z najcenniejszymi budowlami Babiogórców, czyli ludności zamieszkującej głównie dolinę rzeki Skawicy. Ścieżka ta to jeden z podstawowych punktów naszej zielonej szkoły.

Wycieczka rozpoczyna się w Skansenie Na Markowych Rówieńkach im. Józefa Żaka, w którym udostępnione są następujące obiekty:

  • Chałupa Stopiaków (1802-1815 r.) – najcenniejszy zabytek na terenie skansenu. To jedno-budynkowa zagroda spełniającą funkcje mieszkalne i gospodarcze. Zgromadzono w niej tradycyjne wyposażenie oraz przedmioty codziennego użytku
  • Chałupa Stefana Gancarczyka (1910 r.) – częściowo przebudowany budynek, powstały przez połączenie izby paradnej z izdebką. W niewielkim przedsionku znajduje się sklep z pamiątkami.
  • Chałupa Franciszka Kudzi (1900 r.) – w pomieszczeniach jest ekspozycja dotycząca turystyki w rejonie Babiej Góry.
  • Kuźnia (1906 r.) – zawiera oryginalne palenisko i dmuchawę oraz tradycyjne wyposażenie warsztatu kowala.
  • Spichlerz z piwniczką Józefa Chowaniaka (1891 r.) – budynek składający się z części murowanej i drewnianej. Służył do przechowywania żywności.
  • Figura Matki Bożej – przeniesiona do skansenu z cmentarza w Suchej Beskidzkiej.

Niespodzianki na trasie podczas zielonej szkoły w górach

Po zwiedzeniu zespołu budownictwa drewnianego ruszamy ścieżką, która prowadzi w stronę pobliskiego lasu. Następnie wychodzimy na widokowe polany i szerokim łukiem okrążamy wzgórze zwane Mokrym Kozubem. Na jego szczycie znajduje się Leśna Szkoła. Mijamy zabudowania przysiółka Markowe Rówieńki i schodzimy w dół do doliny potoku Czatożanka. Znajdują się tutaj bardzo cenne architektonicznie budowle, mocno kojarzone z architekturą dawnej Zawoi.

Najważniejsze z nich są obiekty stojące w niedalekiej odległości od siebie:

Trzy Piwniczki – połączone ze sobą trzy zabytkowe, kamienne piwniczki. Nakryte są drewnianymi szopami, z bardzo ciekawymi rynnami wydrążonymi w pniu drzewa. Służyły mieszkańcom do przechowywania żywności w niższych temperaturach.

Dzwonnica Loterańska – drewniana konstrukcja z podwieszonym dzwonkiem. Służyła do odganiania burzy i złych duchów zwanych „płanetnikami”. Pełniła również funkcję sygnalizacyjną we wsi.

Trasa ścieżki edukacyjnej prowadzi przez Zawoję Czatożę, zwaną kiedyś „Dziką Dziurą”. Była przed wiekami halą opanowaną przez zbójników babiogórskich. Dziś to urokliwy zakątek, który kojarzy się z wypoczynkiem i miłą atmosferą o każdej porze roku.

Jacek Trybała
Właściciel Biura Trybała, miłośnik gór i podróży.

Dodaj komentarz

Ośrodek idealny dla grup

60 miejsc w pokojach z łazienkami i TV Led

Smaczna domowa kuchnia

Wiata grillowa z miejscem na ognisko

Mini boisko ze sztuczną nawierzchnią

Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.