Zielone szkoły w górach – aktualna oferta 2020!
11 lutego 2020
Zielone szkoły w Beskidach – co Was zaskoczy w 2020?
5 marca 2020
Show all

Zielone szkoły w górach czy nad morzem? Co wybrać?

Olimpiada na wesoło podczas zielonej szkoły

Czy zielone szkoły w górach są lepsze od tych nad morzem?

Przed każdym organizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży pojawia się pytanie: Gdzie w tym roku zorganizować zieloną szkołę? W górach, czy nad morzem? Obydwa rejony mają swoje niezaprzeczalne atuty, jednak spróbujmy przedstawić zalety organizacji wypoczynku w górach, bowiem nie tylko w naszym przekonaniu, ale także wielu innych osób, jest to najlepsza forma spędzania czasu zarówno w lecie jak i w zimie. Góry dają bardzo duże możliwości bezpiecznego, oraz pełnego atrakcji wypoczynku.

JAKIE MOŻLIWOŚCI DLA ZIELONYCH SZKÓŁ DAJĄ GÓRSKIE TERENY?

Aktywność sportowa i rekreacja to jedna z najważniejszych rzeczy dla rozwijających się dzieci i młodzieży, a góry to najlepsze miejsce na tego typu działalność. Ukształtowanie terenu sprawia, że możemy planować krótkie spacery, lub dłuższe wędrówki w niezwykle pięknych miejscach. Urokliwe doliny, widokowe polany i górskie szczyty dają możliwość zorganizowania zróżnicowanych wycieczek, o różnym stopniu trudności, czyli możemy dostosować je do każdej grupy wiekowej. Uczymy się jednocześnie poruszania w nietypowych miejscach, takich jak podchodzenie pod stromą górę, oraz ostrożnego schodzenia w dolinę, co stanowi dodatkowy atut wpływający na sprawność młodych ludzi. Ponadto możemy zorganizować podchody w towarzystwie przewodnika górskiego, zawody polegające na poszukiwaniu „Skarbu Harnasia”, oraz przeprowadzić „Górską Olimpiadę” z dyscyplinami wykorzystującymi nierówności terenu. Płaski teren nadmorski nie może nam zaoferować tego typu wycieczek i takiej aktywności fizycznej.

EDUKACYJNY ASPEKT ZIELONEJ SZKOŁY W GÓRACH

Edukacja przyrodnicza i kulturalna to aspekt każdego wyjazdu z młodzieżą szkolną, bowiem czas spędzony na koloni to świetna rozrywka połączona z ciekawie podawaną wiedzą regionalną. W górach najlepiej nauczymy się geografii, bowiem to tutaj zaobserwujemy piętra roślinności, dowiemy się jak rodzą się rzeki z górskich potoków, poznamy zwyczaje zwierząt, które najliczniej występują w polskich Karpatach, oraz zapoznamy się z budową ziemi na podstawie różnorodnych skał i minerałów. Ponadto podczas pobytu w górach zetkniemy się z niezwykle bogatym folklorem, bowiem jest on tutaj silnie zakorzeniony i przekazywany „z dziada pradziada” od pokoleń. Charakterystyczna gwara, barwne stroje, drewniane budownictwo i coroczne zwyczaje ludowe to skarb, który przechowywany jest w polskich górach. Trudno odnaleźć w innych zakątkach Polski tak mocne poczucie jedności ludzi z ich miejscem i świadomości tożsamości regionalnej. Zielone szkoła w górach to okazja do warsztatów z rękodzieła ludowego (np. malowanie na szkle), zabaw przy dźwiekach kapeli góralskiej, oraz spotkań z ciekawymi ludźmi (np. z ratownikiem GOPR, zdobywcą najwyższych gór, lub artystą ludowym).

ATRAKCJE, KTÓRE MOŻNA ODWIEDZIĆ PODCZAS ZIELONEJ SZKOŁY

Wycieczki krajoznawcze organizowane w polskich górach są niezwykle interesujące, bowiem możemy odwiedzać tutaj zabytkowe miasta takie jak Bielsko-Biała, Sucha Beskidzka czy Żywiec. Możemy również zobaczyć malownicze wsie, w których zachowały się stare chaty i drewniane kościółki m.in.Dębno Podhalańskie, Lachowice i Zawoja oraz liczne atrakcje turystyczne, parki wodne i centra rozrywki - Inwałd, Zator, Energylandia. Pozwala to ciekawie zagospodarować dzień, bowiem możemy poznać fragment polskich gór, a następnie wesoło spędzić czas w wybranym miejscu rozrywki. Ponadto bliskość południowej granicy daje nam możliwość poznania czeskich i słowackich regionów (m.in.Morawy, Orawa, Liptów, Spisz).

Wymienione argumenty nie pokazują oczywiście wszystkich zalet organizacji koloni i obozów w górach, to jedynie najważniejsze rzeczy, które wpływają na atrakcyjność pobytu w tym rejonie. Należy dodać, że znajdziemy tutaj dobrze przygotowaną bazę noclegową, oraz ludzi którzy w fachowy sposób pozwolą zaplanować najlepszy wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Tak więc, rozważania możemy zakończyć słowami Wincentego Pola:

W góry! W góry miły bracie! Tam przygoda czeka na Cię!

Komentarze są wyłączone.

Ośrodek idealny dla grup

60 miejsc w pokojach z łazienkami i TV Led

Smaczna domowa kuchnia

Wiata grillowa z miejscem na ognisko

Mini boisko ze sztuczną nawierzchnią

Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.