TOP 5: ATRAKCJE W ZAWOI NA ZIELONĄ SZKOŁĘ I WYCIECZKĘ SZKOLNĄ
12 marca 2020
Aktywne wycieczki szkolne i zielone szkoły w górach
2 kwietnia 2020
Show all

Tajemnice Babiej Góry – czego można się dowiedzie podczas zielonej szkoły w Zawoi?

Babia Góra - najwyższy szczyt Beskidów

Widok na Babią Górę z Zawoi

Tajemnice Babiej Góry – czego można się dowiedzie podczas zielonej szkoły w Zawoi?

Kapryśna, nieprzewidywalna, otulona chmurami ale jednocześnie łaskawa dla turystów – właśnie taka jest Babia Góra, znana wszystkim jako Królowa Beskidów. Nie bez powodu dostała ten królewski tytuł, w końcu jej szczyt – Diablak (1725 m n.p.m.) jest nażywszy w Beskidach! Dlaczego ten masyw jest tak atrakcyjny dla uczestników wycieczek szkolnych i zielonych szkół? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele!

„Babia Góra”? A skąd ta nazwa? Czyli najczęstsze pytanie uczestników zielonej szkoły w Zawoi

No właśnie? Czemu zawdzięcza ona swoją nazwę? Tego tak naprawdę nie wiadomo. Niektórzy uważają, że ma ona kształt kobiety, a dokładniej zbójnickiej frajerki, która skamieniała z rozpaczy po utracie ukochanego. Inne podanie ludowe wiąże nazwę z sabatami czarownic, które miały miejsce na Babiej Górze, a ich uczestnikiem był podobno sam władca piekieł! Są też i tacy, którzy uważają, ze zmienne i niekiedy kapryśne warunki na Babiej Górze można porównać z temperamentem płci pięknej.

Niepowtarzalne walory przyrodnicze – lekcja przyrody w terenie

Taki mamy klimat!

Klimat Babiej Góry jest na tyle specyficzny, że została nazwana Matką Niepogód. Podczas wycieczki na Diablak trzeba być przygotowanym na kaprysy pogodowe. Peleryna przeciwdeszczowa to obowiązkowy ekwipunek, który trzeba zabrać ze sobą. Dlaczego tak jest? Wpływa na to wiele czynników. Jest to spowodowane m.in. tym, że Babia Góra to pasmo odosobnione w stosunku do sąsiednich gór. Duży wpływ ma na to zróżnicowana wysokość względna i bezwzględna, a co za tym idzie również zmiany temperatury, która maleje o 0.6ºC na każde 100m. Ciekawym zjawiskiem jest również to, że pokrywa śnieżna na południowych stokach potrafi zalegać nawet do połowy czerwca!

Babiogórskie wody

Babiogórskie potoki nie raz ugasiły pragnienie wędrowców. Na pewno zachwyciła ich wyjątkowa czystość i orzeźwiający smak. Pasmo Babiogórskie może pochwalić się bardzo dużymi zasobami wody. Pod tym względem ustępuje tylko Tatrom! Ciekawostką jest to, że potoki z północnych stoków należą do zlewni Morza Bałtyckiego, natomiast te południowe do zlewni Morza Czarnego. Jak widać wody Babiej Góry przemierzają wiele kilometrów, aby zasilić oba morza w wodę.

Babia Góra lubi się stroić... w zieleń!

Królowa Beskidów to nie lada atrakcja dla miłośników flory. Nie brakuje tutaj wyjątkowych gatunków roślin. Wycieczka szkolna na szczyt Babiej Góry to idealna okazja dla dzieci, aby zobaczyć okazy ze szkolnych podręczników w przyrodzie. Na jej masywie znajdziecie ok. 650 gatunków roślin naczyniowych oraz 280 gatunków mszaków. Różnorodność form, kształtów i kolorów szaty roślinnej potrafi zachwycić zwłaszcza jesienią i latem.

W zależności od wysokości napotkamy różne gatunki roślin, krzewów oraz drzew. Babią Górę mona podzielić na tzw. piętra roślinne. Pierwsze z nich to regiel dolny (od 700 do 1150 m n.p.m.), gdzie można zaobserwować wyraźną dominację buka, świerka oraz jodły. Łatwo napotkać można czosnek niedźwiedzi czy marzankę wonną. Kolejne piętro to regiel górny (od 1150 do 1360 m n.p.m.) Tutaj wyraźnie swoją obecność zaczynają zaznaczać drzewa iglaste, takie jak majestatyczny świerk. Jeśli popatrzymy pod nogi możemy napotkać borówkę czarną oraz podbialek alpejski. Nieco wyżej na wysokości 1360 do 1650 m n.p.m. znajduje się piętro kosodrzewiny. Jak nazwa wskazuję napotkamy tam liczne krzewy kosodrzewiny, które świetnie radzą sobie w trudnych, zimowych warunkach panujących na Babiej Górze. Równie wytrzymałe są jarzębina oraz porzeczka skalna. Ostatnie, najbardziej wymagające dla roślinności to piętro alpejskie (od 1650 do 1725 m n.p.m). To teren, gdzie rośliny muszą być przygotowane na srogie zimy. Spotkamy tutaj pięknego zawilca narcyzowego oraz sasankę alpejska.

Królestwo zwierząt i lekcja przyrody dla uczestników zielonych szkół!

Podczas wycieczki na Babią Górę można zauważyć obecność zwierząt. Trudno ją przeuczyć, w końcu znajduje się tutaj ok. 4500 gatunków! Znaczna większość z nich to bezkręgowce. Zwierzęta kręgowe reprezentowane są przez 188 gatunków. Wiele z nich jest pod ochroną, są to m.in. cietrzew, wilk czy salamandra plamista. Największym ssakiem którego można spotkać na masywie Babiej Góry jest niedźwiedź brunatny. Jedna nie obawiajcie się. Na szlaku nie uraczycie jego obecności. Okazów jest niewiele, dodatkowo stronią one od ludzi.

Jak widać Babia Góra to miejsce wyjątkowe. Teren stanowi idealne możliwości do zorganizowania lekcji przyrody, geografii oraz biologi w aktywnej formie. W naszych programach znajdą Państwo jeszcze więcej! Stawiamy na walory edukacyjne, dlatego nasze programy wzbogacamy o liczne zajęcia manualne, piesze wycieczki oraz obcowanie z kulturą ludową. Oprócz gotowych programów czeka na Was również kreator wycieczek oraz zielonych szkół. Daje on możliwość skomponowania indywidualnego programu dostosowanego do waszych potrzeb i preferencji. Zapraszamy serdecznie pod Babią Górę do naszego Ośrodka Wypoczynkowego Zawojka! Do zobaczenia!

kreator zielonej szkoły

Ośrodek Wypoczynkowy Zawojka

Komentarze są wyłączone.

Ośrodek idealny dla grup

60 miejsc w pokojach z łazienkami i TV Led

Smaczna domowa kuchnia

Wiata grillowa z miejscem na ognisko

Mini boisko ze sztuczną nawierzchnią

Skontaktuj się z nami.
Dzwoń i pisz!
Zadzwoń do nas!
Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Napisz do nas!
Odpowiemy bardzo szybko.